Ubedljiv trijumf za kraj sezone i Cvetkovićev oproštaj, Petković na deobi prvog mesta liste strelaca

Fudbaleri Javor Matisa savladali su u poslednjem kolu Linglong Super lige Srbije Inđiju, rezultatom 5:0 (2:0). Nakon gotovo osam meseci bez trijumfa, prekinut je crni niz, započet baš nakon pobede protiv ovog rivala u gostima (3:2). Javor je prikazao najblistaviju igru u sezoni, sačuvao svoju mrežu, a pogodio protivničku čak 5 puta, što se u najjačem rangu srpskog fudbala nije desilo od 2012. godine i utakmice protiv Smedereva.

Faktori koji su uticali na ovakav ishod su brojni, a sabrali su se u samo 90 minuta fudbala. Prvi je svakako oproštaj od igranja fudbala legendarnog kapitena, Ivana Cvetkovića, koji je juče zvanično okačio kopačke o klin. Igrači su se svojski potrudili da mu ulepšaju poslednji duel. Uspeli su u tome! Pored toga, ekipa je bila jedinstvena u nameri da pomogne svom saigraču Nikoli Petkoviću da postane najbolji strelac prvenstva i time zaokruži sjajnu sezonu koju ima iza sebe. Veliki broj mladih igrača koji je dobio šansu da se nametne, kao i oni koji su je čekali sa klupe, imali su svoj motiv da na terenu pokažu šta znaju.

Naravno, cela ekipa želela je da prekine dug niz bez pobede, sačuva mrežu nakon 15 utakmica i podseti na partije od prethodne jeseni.

Pamtiće se ova utakmica i po nevremenu koje je zahvatilo Ivanjicu neposredno pred početak utakmice. U trenucima dok su igrači i predsednik kluba predavali poklone Ivanu Cvetkoviću spojili su se nebo i zemlja, munje su parale nebo, praćene grmljavinom, kišom i gradom. Ipak, nakon nekog vremena, situacija se smirila i stekli su se uslovi za igru, mada je teren bio izuzetno natopljen vodom.

Sve ove okolnosti kao da su malo uticale i na igrače, koji su nešto „sporije“ ušli u utakmicu.

Trener Javora, Igor Bondžulić, odlučio je da pruži priliku velikom broju mladih fudbalera. Utakmicu je počeo sastav: Lazović, Maričić, Jevremović, Pavišić, Rogač, Zvekanov, Cvetković, Radivojević, Krnić, Nikolić, Petković. Dakle, čak pet fudbalera mlađih od 22 godine.

Prvu priliku imao je Petković, koji je iz teške situacije šutirao pored gola. Zatim je Cvetković iskosa sa desne strane pokušao da iznenadi golmana Stanivukovića, ali je on uspeo da interveniše. Nakon toga – kolosalna prilika za najboljeg strelca Javora. Cvetković majstorski šalje loptu pred gol Inđije, Petković je prima i šutira, ali Stanivuković brani. Bila je to situacija u kojima se Petković često nalazio ove sezone i redovno pogađao protivničke mreže.

Ipak, u 25. minutu viđen je prvi pogodak na meču. Nakon skraćenog kornera, Nikolić je centrirao, a Ivan Rogač postigao gol glavom, protiv svog bivšeg kluba. Pokušavali su u tim trenucima i gosti, ali su njihovi udarci iz daljine završavali pored gola ili ih je zaustavljao Lazović. U 36. minutu Javor Matis je dupirao prednost, nakon predivne akcije. Radivojević je poslao dugu loptu ka Nikoliću i nastavio kretanje. Nikolić je proigrao Cvetkovića, ovaj Zvekanova, koji petom ostavlja loptu Radivojeviću, ovaj šutira levom negom, a lopta uz pomoć jednog fudbalera Inđije završava u mreži.

Do poluvremena nije bilo većih uzbuđenja.

Nakon sat vremena igre, bez mnogo prilika u prvih 15 minuta drugog dela, Nikolić je sa desne strane poslao jaku i oštru loptu, golman gostiju pokušao da je uhvati i ispustio je, a Nikola Petković se našao na pravom mestu i postigao gol. Bio je to njegov šesnaesti pogodak u prvenstvu, čime se na vrhu liste strelaca izjednačio sa Lukićem i Silađijem. Bio je mu je za 39 minuta potreban još jedan pogodak da se osami na vrhu…

Nakon toga, igrači Javora su krenuli još ofanzivnije ka golu Inđije, osokoljeni igrom u dotadašnjem toku meča i željom da pomognu Petkoviću da postigne bar još jedan pogodak. Banjac je uneo živost u igru Inđije i nekoliko puta pokušao da postigne gol, ali je Lazović bio odličan na ovom meču. Spasila je i prečka u jednom trenutku Javor.

Emotivan momenat desio se u 57. minutu, kada je Ivan Cvetković izašao iz igre u ovacije na stadionu.

Bondžulić je uneo svežu krv uvođenjem Varge i Sevića u igru, a obojica su mu uzvratili na pravi način. Petković je u 59. minutu dugo vukao loptu, uspeo da šutira, Stanivuković je intervenisao, ali je na loptu natrčao Varga i poslao je u mrežu. Bio je to njegov prvenac u dresu Javora.

Osam minuta kasnije, Sević je sa Jevremovićem kombinovao po levoj strani, a nakon toga sjajno prevario jednog protivničkog fudbalera i poslao loptu u mrežu, za ubedljivih 5:0. Do kraja, još jednom je Lazović odlično intervenisao, a na drugoj strani Petković propustio priliku da postigne još jedan pogodak, nakon asistencije Mladenovića.

Utisak je pokvario izlazak iz igre Ivana Rograča, u samom finišu meča, zbog povrede, nakon duela na sredini terena. Lep momenat bio je i debi omladinca Ognjena Lukovića, kao i prvi meč Željka Basarića pred ivanjičkom publikom, a drugi u seniorskoj karijeri. Nažalost, nisu imali vremena da pokažu svoje umeće, jer je sudija ubrzo odsvirao kraj.

Svakako lep završetak prvenstva i možda i naznaka lepih dana u narednoj takmičarskoj godini.

30. kolo Linglong Super lige Srbije

JAVOR MATIS – INĐIJA 5:0 (2:0)

Stadion u Ivanjici

Gledalaca: 200

Sudija: Stojanović

Strelci: Rogač u 25, Radivojević u 36, Petković u 51, Varga u 59. i Sević u 66. minutu

JAVOR MATIS: Lazović, Maričić (Basarić), Jevremović, Pavišić, Rogač (Basarić), Zvekanov, Cvetković (Varga), Radivojević, Krnić (Sević), Nikolić (Mladenović), Petković

INĐIJA: Stanivuković, Cucin (Dimitrijević), Janjić (A.Jovanović), Jovanović, Mihajlov, Čermelj, Purtić, Bosančić (Milosavljev), Krasić (Banjac), Bastajić (V.Janjić), Ilić