Ubedljiv poraz od Kragujevčana

U 22. kolu nacionalnog šampionata, Javor je u Ivanjici poražen od Radničkog 1923 – 0:3 (0:3). Kragujevčani su potpuno zasluženo došli do bodova i produbili krizu Javora, koji je sada u seriji od sedam utakmica bez pobede.

Delovalo je u prvih dvadesetak minuta da gledaoce očekuje tvrda i neizvesna utakmica, bez previše uzbuđenja, o čemu svedoči i činjenica da dva tima nisu stvorila prave šanse. Kragujevčani su pokušali da iz poslednje liniju loptu prenose u polje kroz pas, a to im se umalo nije obilo o glavu u 8. minutu. Pogrešio je golman Mladenović pred svojim golom, do lopte je došao Bosić, ali nije uspeo da proigra nekog od saigrača. Šutirao je i Stjuart sedam minuta kasnije, ali je bio neprecizan. Između ta da pokušaja, van igre je zbog povrede morao Milošević, kojeg je zamenio Mićić. Kao da je taj momenat potpuno poremetio koncepciju trenera Ćurčića i ono što je pripremio za ovaj duel i potpuno promenio sliku na terenu. Jer, od polovine prvog dela susreta do odlaska na pauzu, na terenu je postojala samo jedna ekipa – Radnički.

Na isteku 20. minuta, najmlađi igrač na terenu, osamnaestogodišnji Aleksić, odlično šutira, ali pogađa stativu. U istom minutu i kapiten gostiju, Mitrović, pokušava glavom, ali lopta odlazi preko gola. Samo osam minuta kasnije, ponovo je Aleksić sa nevericom propratio svoj udarac, koji je i ovoga puta umesto u mreži završio na stativi. Pripretio je i drugi mladi fudbaler iz ofanzivne linije Radničkog, Gluščević, ali je u 31. minutu bio zamalo neprecizan. Praktično jedinu priliku domaći su imali šezdeset sekundi kasnije. Bosić je šutirao i pogodio samo spoljni deo mreže. Nakon toga, usledilo je deset minuta u kojima je susret rešen.

U 37. minutu, Vidosavljević je pokušao „makazicama“ da ugrozi Manojlovića, ali je promašio loptu. Dok je ležao na zemlji, nehotice ga je nagazio Leandro, u želji da ga izblokira. Dobio je sudija Živković signal iz VAR sobe da ima elemenata za jedanaesterac, pogledao snimak i pokazao na „kreč“, na zaprepašćenje igrača i navijača domaćih. Ipak, odluka je bila konačna, a siguran izvođač najstrože kazne bio je upravo Vidosavljević.

Dok su Ivanjičani pokušavali da se konsoliduju, pa na pauzi pronađu rešenje za dobru igru gostiju, desio se blickrig Radničkog, u režiji Kilijana Bevisa. Na samom startu trominutne nadoknade, Gluščević je centrirao, a Bevis sjajnim udarcem glavom savladao Manojlovića. Tek što je lopta krenula sa centra, usledio je novi šok za Ivanjičane. Ovoga puta, paker je bio Aleksić, koji je divnim pasom pronašao saigrača, a ovaj rutinski, odmerenim udarcem pogodio i drugi put.

U drugom delu, ritam utakmice je opao. Javor je igrao za čast i pokušavao da pogotkom promeni tok susreta ili makar ublaži poraz, ali nije uspevao u tome. Bosić je šutirao pored gola, a isti ishod imao je i udarac Marjanovića. Najviše posla golman Mladenović imao je prilikom udarca Miletića, ali je uspeo da interveniše. U 70. minutu, Bevis je udario protivnika u lice, dobio drugi žuti karton i isključenje, čime je saigrače ostavio na cedilu u završnici. Ipak, sem nepreciznog pokušaja Ratkovića, indisponirani fudbaleri Javora nisu uspeli da stvore priliku, a uzaludni su bili i pokušaji stručnog štaba da izmenama prodrmaju ekipu. U dva navrata, čak su i gosti, preko rezervista Ortiza i Bukumire, mogli do četvrtog gola, pa se praktično i nije primećivalo da jedna ekipa u tim momentima igra sa deset fudbalera.

Javor naredni susret igra na svom terenu protiv Vojvodine.