Ubedljiv poraz od Crvene zvezde

Puna samopouzdanja, nakon pobede u večitom derbiju i stečenih dvanaest bodova prednosti na tabeli, ali i motivisana da savlada jedinu domaću ekipu protiv koje joj to nije pošlo za rukom u ovoj sezoni, došla je Crvena zvezda u Ivanjicu. Na noge Javor Matisu, koji je uz nemački Hofenhajm jedini u ovoj sezoni sačuvao netaknutu svoju mrežu na stadionu „Rajko Mitić“. Domaći fudbaleri, s druge strane, dodatni stimulans imali su u činjenici da su u prethodne dve utakmice ostali neporaženi protiv šampiona Srbije, dok su pred ovaj duel vezali četiri utakmice bez poraza u domaćem šampionatu.

Jedni na korak od titule, drugi u grčevitoj borbi za svaki bod i opstanak u ligi, ušli su Javor i Crvena zvezda u duel, sa željom da zadovolje apetite ljubitelja fudbala, kojih, nažalost, nije bilo na tribinama. Dejan Stanković izvršio je tri promene u odnosu na utakmicu protiv Partizana, poslavši na teren izuzetno napadački potentan kvartet Katai – Ivanić – Kanga – Ben, dopunjen mladim Krstovićem. Igor Bondžulić, pak, nije mogao da računa na prvog golmana Lazovića, pa je u dresu Javora debitovao golobradi Velimirović. Pored Lazovića, odsutni su zbog povreda bili i Dimitrijević, Krnić i Radivojević, odnosno zbog kartona Tričković.

Hrabro, bez preteranog respekta prema snažnom rivalu, izašao je Javor Matis na megdan ekipi Dejana Stankovića. U nekoj vrsti formacije 3-5-2, Ivanjičani su krenuli ofanzivno, sa pritiskom od starta, uspeli da povedu, kasnije i umalo izjednače, ali je kvalitet crveno-belih isplivao na površinu u drugom delu igre i rezultirao možda i nerealno visokim rezultatom koji je na semaforu stajao nakon poslednjeg zvižduka sudije Lukića – 1:5.

Crvena zvezda nakon ovog trijumfa kraj svog imena ima makar jednu pobedu protiv svakog tima iz domaćeg šampionata u ovoj sezoni.

Već u prvih 8 minuta igre, viđeno je više pogodaka nego u prethodnih 180 na utakmicama Javora i Zvezde.

Potpuno neočekivano – Javor je poveo već u 4. minutu.

Ustremilo se dete Crvene zvezde, Luka Luković, niz desnu aut-liniju, a njegova lopta upućena ka golu Zvezde iznenadila je kapitena Milana Borjana, koji je očekivao centaršut i praktično potvrdio ulazak lopte u gol. Bio je 14. pogodak u prvenstvu za, u Ivanjici, preporođenog Lukovića.

Samo četiri minuta kasnije, Aleksandar Katai izveo je najlepši potez na utakmici.

Iz slobodnog udarca, sa nekih 17 metara, skinuo je paučinu sa mreže debitanta Velimirovića i izjednačio rezultat.

U narednih 20-ak minuta, ređali su se pokušaji, uglavnom na polovini Javora, ali je Kangin pokušaj u 19. minutu, bombu Gajića iz velike daljine u 23, te pokušaj Krstovića u 27. minutu Velimirović uspeo da ukroti. Između tih situacija udenuo se neprecizan pokušaj Lukovića, da bi u 31. minutu Zvezda preokrenula.

Ponovo je mladi golman Javora odbranio, ovog puta pokušaj Ivanića, iz dobre pozicije, ali se lopta odbila Zvezdinom maestru, Kataiju, koji šutira, a lopta se odbija od Nikolića i vara golmana domaćih.

Pokušali su fudbaleri Javor Matisa da poravnaju rezultat, ali je otvorena igra u tim trenucima možda bila i previše hrabra, s obzirom na napadački potencijal Zvezde. U 33. minutu Jevtić šutira preko gola, da bi četiri minuta kasnije isto učinio i Petrović, na drugoj strani. U 41. minutu, Javor preko svog najboljeg oružja umalo stiže do izjednačenja. Nakon kornera, skočio je Jevtić, uz malo sreće poslao loptu ka Borjanu, a ona je pogodila okvir gola. Do odlaska na odmor, Ben je, u jednoj od retkih situacija u kojima je mogao da ugrozi gol rivala, šutirao, ali nedovoljno precizno, kao i Krstović nešto kasnije.

U drugi deo igre obe ekipe ušle su otvorenog garda. O tome svedoče i pokušaji centarfora na obe strane – prvo je Krstović u 48. minutu šutirao preko gola, a zatim agilni Ilić na drugoj strani propustio kolosalnu priliku za 2:2. Morao je u 53. minutu bolje, ali je Javor od svega dobio samo korner. Zanimljiva situacija viđena je u 60. minutu, kada je sudiju Lukića pogodila lopta i izazvala krvarenje, pa je lekarski tim Javora morao da mu pomogne.

U poslednjih pola časa igre došla je do izražaja navika Crvene zvezde da igra u visokom ritmu i zgusnutom rasporedu. Razlika u svežini bila je sve uočljivija, što je uticalo i na koncentraciju igrača oba tima. Dejan Stanković koristio je sve resurse koje ima u igračkom kadru i izmenama unosio na teren svežu krv, praveći sve veći pritisak na odbranu Javora. Presudni momenat dogodio se u 65. minutu.

Kanga je, kao u derbiju, sjajno izveo prekid, a Nemanja Milunović u svom stilu skočio i zatresao mrežu nemoćnog Velimirovića.

Igrači Javora tada su postali svesni da će se iz takve situacije teško vratiti u egal, snage i energije bilo je sve manje, pa je tempo meča pao. U 72. minutu, najefikasniji strelac u istoriji Zvezde, El Fardu Ben, postigao je četvrti gol za svoj tim.

Rodić i Srnić su inicirali akciju, Ivanić poslao loptu u peterac, gde nije uspeo da je primiri rezervista Pavkov, ali je ona došla do usamljenog i od defanzivaca domaćih zaboravljenog Bena, kojem nije bilo teško da sa pet metara postigne 10. prvenstveni gol.

Pokušao je koji minut kasnije Jevremović da postigne gol, ali se mreža zatresla na drugoj strani. Prvenac u prvenstvenim utakmicama u dresu Zvezde postigao je Filipo Falko, koji je dobio šansu da oplemeni igru crveno-belih u nastavku utakmice.

Ponovo je Rodić probio po levoj strani, poslao upotrebljiv centaršut ka penaltiku, a tamo je na loptu natrčao Italijan i levom nogom pogodio mrežu Velimirovića.

Babakari Dukure dobio je tokom drugog dela igre žuti karton, što je bio signal za stručni štab Javora da, u finišu uveliko rešene utakmice, izvede startere kojima preti suspenzija i sačuva ih za naredne utakmice, u kojima će Javor tražiti bodove spasa. Bez Maričića, Nikolića, Lukovića, Šćepanovića, Pavišića domaći su na terenu izgledali drugačije, pa je Zvezda u intervalu od dva minuta, od 84. do 86, mogla da postigne još neki gol. Neprecizni ili izblokirani bili su Kanga, Srnić i na koncu Pankov, koji je promašio zicer.

Javor ostaje iznad zone ispadanja i borbu za opstanak nastavlja u Nišu, a potom protiv Mačve na svom terenu, dok Crvena zvezda juriša ka tituli, ali i trocifrenom broju prvenstvenih bodova i golova. U naredne dve nedelje čeka je „dupli program“ protiv Radnika, odnosno po jedan duel u prvenstvu i Kupu Srbije.

31. kolo Linglong Super lige

JAVOR MATIS – CRVENA ZVEZDA 1:5 (1:2)

STADION Javora
BEZ PRISUSTVA PUBLIKE
SUDIJA: Lazar Lukić
POMOĆNICI: Dragan Bogićević, Bojan Banović
ŽUTI KARTONI: Rušević, Dukure (Javor), Kanga, Krstović, Borjan (Crvena zvezda)
STRELCI: Luković u 4. minutu za Javor, Katai u 8. i 31, Milunović u 65, Ben u 72. i Falko u 82. za Crvenu zvezdu

IGRAČ UTAKMICE: Aleksandar Katai (Crvena zvezda)

JAVOR MATIS: Velimirović, Nikolić (od 77. Vico), Jevremović, Ostojić, Pavišić (od 82. Stojanović), Jevtić, Dukure, Maričić (od 67. Rušević), Šćepanović (od 77. Balabanović), Luković (od 77. Zvekanov), Ilić

CRVENA ZVEZDA: Borjan, Gajić, Rodić, Milunović (od 80. Gobeljić), Pankov, Petrović, Kanga, Ivanić (od 80. Vukanović), Katai (od 70. Srnić), Ben (od 74. Falko), Krstović (od 70. Pavkov)