TSC u poslednjem minutu utakmice odneo tri boda iz Ivanjice

Zavesa na fudbalsku godinu u srpskom fudbalu spuštena je utakmicom između Javor Matisa i TSC-a. Ove dve ekipe odigrale su utakmicu 17. kola Linglong Super lige Srbije, koja je pre dve nedelje odložena zbog bolesti velikog broja članova gostujućeg tima. U međuvremenu, ekipu iz Bačke Topole zadesila je velika tragedija, pošto je preminuo dugogodišnji trener ovog kluba, Zoltan Sabo, zbog koje je i ovaj duel počeo minutom ćutanja. Iako je TSC bio u rezultatskoj krizi, možda i dodatno motivisani zbog tog događaja, igrači kluba iz Bačke pružili su sjajnu partiju u Inđiji i ubedljivo slavili (3:0), a zatim došli u Ivanjicu, na duel protiv Javora. I sa ovog gostovanja odneli su sva tri boda. Na kraju:

Javor Matis – TSC 1:2 (0:0)

Gosti su mnogo bolje otvorili utakmicu, a ekipa Igora Bondžulića na samom početku utakmice nije uspevala da izvrši kvalitetan pritisak na poslednju liniju rivala, kao što je to činila nekoliko dana ranije protiv Voždovca. Odlično je stručni štab TSC-a skautirao protivnika, izašao visoko napred, sa brzim krilnim fudbalerima, Stanojevim i Duronjićem, dok je pometnju među štopere Javora unosio korpulentni Nenad Lukić. Javor je veoma često bio primoran da preskače igru, dugim pasovima, jer su gosti usmeravali loptu i kreaciju ka igračima rivala kojima to nije najveći kvalitet u igru. Otuda i prilično nepovezana igra Belih u početnoj fazi utakmice. Ipak, iako su bili konkretniji, ni gosti nisu uspevali da otključaju bravu Javorovog gola.

Doprinosili su tome promašaji Topolaca, intervencije Lazovića i odbrambeni fudbaleri Javora. Već u 6. minutu, velika prilika za goste. Javor je imao priliku da nakon kornera ugrozi protivnika, ali je sevnula kontra TSC-a. Nezadrživi Duronjić je pretrčao više od pola igrališta sa loptom u nogama, zadržao snage da lepo „bocne“ loptu preko Lazovića, ali je Jevremović sjajnim uklizavanjem izbacio loptu sa same gol-linije! Samo minut kasnije ponovo je zapretio TSC, ali je prvi udarac izblokiran, a drugi završio pored gola… Nakon te situacije, nije bilo previše uzbuđenja punih 15-ak minuta. U 24. minutu, ponovo je Duronjić bio u šansi, ali je Lazović nekako, ramenom, odbranio. U 28. minutu, konačno je Javor zapretio, ali je udarac Ilića bio slab. Svega pet minuta kasnije, TSC je pripretio i propustio dve odlične prilike. U smiraj prvog dela igre,  izveli su domaći fudbaleri karakterističnu akciju nakon slobodnog udarca, šutirao je Jevremović, ali je Filipović zabeležio prvu pravu intervenciju na utakmici.

Drugi deo igre otvoren je pod velom magle, koja se polako nadvijala nad stadionom u Ivanjici. Ponovo su bili konkretni od starta gosti, pa je Stanojev sa desne strane lepo stvorio sebi poziciju, ali i šutirao pored gola. Nekoliko minuta kasnije, igrači TSC-a tražili su najstrožu kaznu, nakon duela Jevremovića i Lukića, ali je sudija Ivković smatrao da nema elemenata za jedanaesterac.

Ipak, nedugo zatim, centaršut nakon centaršuta sa leve strane, Luković igra rukom prilikom skoka u živom zidu, a Ivković ovoga puta pokazuje na belu tačku. Najbolji igrač gostujućeg sastava, Nenad Lukić, preuzima odgovornost, šalje loptu u jednu, a Lazovića u drugu stranu i TSC vodi od 55. minuta.

Kao da je to trglo domaće fudbalere, koji su konačno zaigrali nešto otresitije, pa se slika na terenu polako menjala. Izlascima Duronjića i Stanojeva gosti su izgubili brzinu u tranziciju, što je olakšavalo posao igrača Javora. Ilić je šutirao preko gola iz odlične situacije u 61. minutu, da bi već u 64. Ivanjičani stigli do poravnanja rezultata.

Centrirao je Jevremović iz ugla, Piščević „preglavao“ loptu na drugu stativu, gde ju je sačekao Jevtić i poslao u mrežu, za 1:1.

Javor je zagospodario terenom i u samo dva minuta propustio dve prilike. Prvo je Šćepanović šutirao u Filipovića, a potom Luković propustio kolosalnu priliku da potpuno preokrene rezultat, u 69. minutu. Na momenat su pripretili gosti preko Tomanovića, koji je šutirao pored gola, da bi Filipović zatim ukrotio udarac Ilića. U 80. minutu dogodio se momenat koji je presudno uticao na tok utakmice. Marko Jevtić je srušio protivnika na ivici svog kaznenog prostora, iskosa sa leve strane od gola Javora, a sudija Ivković pokazao mu je drugi žuti karton i put u svlačionicu. Morali su domaći igrači da se posvete odbrani svog gola i pokušaju sa igračem manje u polju da sačuvaju remi. U tome su uspevali punih 10 minuta, a onda – šok.

Tekla je akcija TSC-a po desnoj strani, usledio je centaršut, a u šesnaestercu se najbolje snašao Nenad Lukić, koji pogađa mrežu Lazovića i donosi trijumf gostima. Bio je to njegov 13 pogodak u ovoj polusezoni u svim takmičenjima, a pridodao je i čak 12 asistencija, na svega 23 utakmice…

Do kraja, nije bilo snage u igračima domaćeg tima da se vrate u utakmicu i ponovo ugroze gol Filipovića. TSC je došao do 27. boda i plasmana u gornji deo tabele, nakon dve vezane pobede, dok je Javor ostao na 21 bodu i nije uspeo da materijalizuje trijumf protiv Voždovca iz prošlog kola. Sledi (nikada kraća) pauza u srpskom fudbalu, a šampionat se nastavlja već 6. februara.

17. kolo Linglong Super lige Srbije (odložena utakmica)

JAVOR MATIS  – TSC 1:2 (0:0)