Sto minuta fudbala, isključenje, nerealizovan jedanaesterac i pogodak u nadoknadi za pobedu Javora protiv Radničkog!

U 13. kolu Linglong Super lige Srbije, fudbaleri Javor Matisa i Radničkog iz Niša odigrali su izuzetno uzbudljiv duel, koji je trajao čitava 104 minuta, tokom kojih su viđeni jedno isključenje, jedan (nerealizovan) jedanaesterac, pobedonosni pogodak u nadoknadi vremena, pa čak i desetominutni prekid meča. Na kraju, zadovoljniji su u svlačionicu otišli domaći fudbaleri, koji su i drugi vikend u nizu uspeli da obeleže pozitivnim rezultatom protiv ekipe koja želi visok plasman u domaćem šampionatu.

Predigra ove utakmice svakako su bili nastupi Javora i Radničkog prethodnog vikenda. Javor je u Beogradu odoleo Crvenoj zvezdi, dok je Radnički uspeo u Nišu da osvoji sva tri boda protiv Partizana. Ipak, i pored toga, naš tim je tražio trijumf nakon pet utakmica bez pobede (3 remija, 2 poraza), dok je Radnički želeo da još jednom pobedom uđe u pozitivan niz, nakon dolaska Milana Đuričića na mesto trenera. Prethodni trijumf, ali i nekolicina kvalitetnih fudbalera koji su u finišu prelaznog roka došli u Niš, doneli su gostima epitet favorita pred ovaj duel, uprkos određenim kadrovskim problemima, koji su se ogledali pre svega u izostanku Gavrića i Pantelića. Ipak, i pored toga, Đuričić je na raspolaganju imao veliki broj fudbalera, pa su se u startnoj postavi našli iskusni golman i kapiten, Ristić, nekadašnji fudbaler Javora i dugogodišnji internacionalac, Momčilović, iskusni štoper Marković, te veliki broj nekadašnjih fudbalera Crvene zvezde i Partizana – Aksentijević, Lazić, Kovačević, Đuričković, kao i Kojić i Kasalica, koji su šansu čekali sa klupe.

S druge strane, Igor Bondžulić nije želeo da menja ni formaciju ni sastav tima koji je odigrao izuzetno dobar meč protiv Crvene zvezde, pa je Javor duel počeo sa tri štopera.

U uvodnim minutima utakmice jednom je pripretio naš tim, ali pogotka nije bilo, da se bi se u 8. minutu zbila situacija koja je značajno odredila dalji tok utakmice. Žarko Marković je oštro startovao na Vanju Zvekanova, a sudija nije imao dilemu i pokazao mu je direktan crveni karton. Nažalost, Zvekanov nije mogao da nastavi utakmicu, pa ga je zamenio Luka Radivojević. U prvih 15-ak minuta pokušali su Jevremović i Maričić da ugroze Ristića, dok je na drugoj strani udarac oprobao Đuričković, ali pogotka nije bilo. Nakon toga, broj igrača na terenu odredio je i smer i tempo meča, pa su se igrači Radničkog poziciono branili, svesni da će ofanzivno teško moći da urade nešto konkretnije sa igračem manje. Nišlije su usporile igru, pa u narednih 20 minuta nije bilo većih uzbuđenja. Javor je imao loptu u nogama, ali ne i konkretno rešenje.

U 35. minutu, svoju ekipu spasio je golman Ristić. Pavišić je sjajno šutirao glavom, a kapiten Radničkog još bolje intervenisao i sprečio vođstvo Javora.

Do kraja prvog dela igre, koji je sa nadoknadom trajao 48 minuta, pokušali su udarcima glavom i Otašević i Ilić, ali gola nije bilo.

Sličan recept primenili su igrači Radničkog i u drugom delu meča. Usporili su tempo i blokom na svojoj polovini terali igrače Javora da preko bokova dođu do kaznenog prostora protivnika, u čemu naši igrači nisu uvek uspevali. Bio je agilan Luka Luković, koji je pokušao u dva navrata. Jedan njegov atraktivan pokušaj, „makazicama“, glavom je izblokirao Lazić, dok je dok je Pavišić u jednoj situaciji pokušao da zahvati loptu i praktično je „skinuo“ sa glave Piščevića, koji je bio u izuzetno dobroj poziciji.

U 63. minutu Javor je imao veliku priliku, u rangu one Pavišićeve iz 35. minuta igre. Jevremović je centrirao, Jevtić šutirao, ali je lopta nakon njegovog udarca pogodila stativu.

Javor je pojačavao pritisak i činilo se da je blizu pogotka, a mnogi su pomislili da će se to konačno desiti u 70. minutu. Kapiten Piščević je povučen u kaznenom prostoru, nakon još jednog kornera, a sudija Jovanović je pokazao na belu tačku. Luka Luković je namestio loptu, šutirao u desni ugao Ristićevog gola, ali je golman Radničkog odlično reagovao i zaustavio taj udarac. Nakon toga, usledio je gotovo desetominutni prekid utakmice.

Došlo je do čarki u loži, a sudija je pozvao igrače do klupa za rezervne fudbalera i zatražio da loža bude ispražnjena, kako bi utakmica bila odigrana do kraja. Sve to trajalo je praktično do 80. minuta, a kada je utakmica nastavljena, bio je vidljiv pad energije igrača Javora, koje je ovaj prekid očigledno presekao. Po isteku 90. minuta, četvrti sudija je pokazao da će se igrati još 10. Delovalo je u tim trenucima da Javor nema snage za završni udarac, iako je stručni štab poslao na teren i ofanzivno orijentisane fudbalere, u vidu Mladenovića, Ruševića i Sevića.

Ipak, u drugom minutu nadoknade, Nedeljko Piščević uputio je udarac sa 17-18 metara, delovalo je da će ga Ristić lako ukrotiti, ali je lopta na putu ka golu dodirnula jednog fudbalera Radničkog, promenila pravac i završila iza leđa sjajnog čuvara mreže Nišlija. Usledilo je veliko slavlje svih u taboru Javora.

Očevidno iscrpljeni, fudbaleri iz Niša nisu uspevali da ugroze Lazovića, koji na ovoj utakmici praktično nije imao posla, pa je u 101. minutu meča Jovanović označio kraj izuzetno uzbudljive i zanimljive utakmice.

Javor Matis je ovim trijumfom etablirao svoje mesto u sredini tabele, gde se nalazi sa 5 trijumfa i 3 remija, odnosno 18 osvojenih bodova. Koliko ujednačeno deluje prvenstvena tabela govori i činjenica da našu ekipu od 4. mesta koje vodi u Evropu deli svega 5 bodova, a od 15. koje vodi u niži rang samo 4. Ipak, raduje to što je protiv dva izuzetno snažna protivnika Javor osvojio 4 boda, ali i činjenica da već 180 minuta naša ekipa nije primila gol. U prvih 11 kola to je Javoru uspelo samo protiv kruševačkog Napretka u 2. kolu šampionata.

Naredni duel Javor igra protiv šabačke Mačve, poslednjeplasirane ekipe šampionata i ima šansu da i trećom vezanom utakmicom bez poraza napravi lepu bodovnu zalihu i mirno ode na dvonedeljnu pauzu, koja traje do 21. novembra, kada u Ivanjicu stiže subotički Spartak.