Spartak nakon preokreta došao do tri boda u Ivanjici

Nakon dvonedeljne pauze zbog utakmica reprezentacija, Javor Matis je u Linglong Super ligi Srbije dočekao Spartak iz Subotice.

I pored vođstva u ranoj fazi utakmice, Javor nije uspeo da zabeleži pozitivan rezultat, pa je Spartak slavio rezultatom 3:1 (3:1).

Naša ekipa u prethodnom kolu u Šapcu nije uspela da materijalizuje odlične rezultate protiv favorita u proteklom periodu, pa je tri boda morala da potraži protiv jedne od najatraktivnijih i najefikasnijih ekipa domaćeg fudbala u tekućoj sezoni. Subotičani su u Ivanjicu došli sa novim trenerom, pošto je nakon nešto slabijih rezultata u odnosu na start sezone sa klupe otišao Vladimir Gaćinović, a na njegovo mesto došao Vladimir Buač.

Spartak je u prethodnoj rundi namučio ekipu Partizana i promašio jedanaesterac u nadoknadi vremena, ostavši na taj način bez izjednačenja i boda. Sve je to sugerisalo da Javor Matis ima veoma težak zadatak i da će morati da prikaže mnogo bolju igru nego u Šapcu kako bi došao do pozitivnog rezultata.

Stručni štab Javora na ovoj utakmici nije mogao da računa na Zvekanova, Pavišića i Jovanovića, dok se gosti još uvek navikavaju na život bez odličnog napadača Nemanje Nikolića, koji je napustio klub. Neposredno pred utakmicu na povredu se požalio i Nemanja Srećković, pa je utakmicu počeo sa klupe.

Sjajan fudbal viđen je u prvom delu utakmice!

Javor je izuzetno dobro i angažovano otvorio utakmicu i u prvih 20-ak minuta igre mogao da postigne nekoliko golova. Već u prva tri minuta Luka Luković je dva puta pokušao da ugrozi Dujmovića, ali je prvi put šutirao pored gola, a u drugoj situaciji nije stigao da ukliza na loptu i sprovede je u mrežu. U 6. minutu Marko Jevremović je pokazao da ima strašan udarac, ali je, na sreću Subotičana, šutirao pravo u golmana Dujmovića. Luković je nastavio da pritiska defanzivce Spartaka i ugrožava gol gostiju, pa je u 11. minutu defanzivna linija Subotičana morala nakon njegove akcije da izbaci loptu sa same gol-linije. U 14. minutu stigla je i nagrada za dobar početak Javora.

Akcija je tekla po desnoj strani, Šćepanović je „zavrnuo“ u sredinu, gde je loptu lepo primirio Andrej Ilić, a zatim okrenut leđima šutirao i savladao Dujmovića. Javor je sasvim zasluženo stigao do pogotka i vođstva, a Ilić do prvenca u dresu Ivanjičana.

Odmah nakon toga, u 17. minutu, prvi put su Lazoviću zapretili gosti. Tufegdžić je imao dobru situaciju, ali je sa leve strane slabo zahvatio loptu. Na drugoj strani – velika šansa za 2:0. Luković je odložio loptu Nedeljku Piščeviću, ovaj se u svom stilu lepo ubacio u fazu napada iz drugog plana, silovito šutirao, ali je Dujmović nekako uspeo da interveniše i pošalje loptu u korner.

Nakon toga, viđene su još dve velike prilike za Javor. Prvo je Maričić u 21. minutu šutirao pravo u Dujmovića iz slobodnog udarca, da bi Ilić minut kasnije izuzetno dobro šutirao iz teške situacije, ali je golman Spartaka nekako zaustavio taj udarac. Lopta je ipak krenula ka golu, ali ju je čuvar mreže gostiju ipak stigao na vreme i sprečio pogodak. Nakon toliko propuštenih prilika, ali ipak sa golom na svom kontu, popustio je Javor, smanjio pritisak, a gosti su se oslobađali i polako počeli da pokazuju svoj ofanzivni potencijal. U 29. minutu stigli su do izjednačenja.

Denković je sjajno probio po levoj strani, prošao pored nekoliko fudbalera Javora, a zatim desnom nogom pogodio dalji ugao Lazovićevog gola.

Nije to bilo sve od gostiju. Odmah zatim je Denković, u 31. minutu, sa centra igrališta krenuo sam ka Lazoviću, ali je oklevao, dugo se nameštao, što je Maričiću dalo vremena da se vrati, ukliza i spasi svoj tim. Tri minuta nakon toga, Vidaković je mogao da izjednači. Ipak, šutirao je nakon asistencije Denkovića pored gola, iako je bio u veoma dobroj poziciji. Pokušao je u međuvremenu i Luković na drugoj strani, ali je ponovo šutirao pored gola.

U 38. minutu, Spartak je došao do potpunog preokreta, sa bele tačke. Tufegdžić je poslao dobru loptu ka Vidakoviću, napadača Spartaka srušio je Lazović, a sudija je signalizirao jedanaesterac. Siguran izvođač penala bio je Milošević.

Šokirani ovim dešavanjima, fudbaleri Javora pokušali su da se trgnu i ponovo preneli težište igre na polovinu protivnika, a nakon jednog kornera mogla je naša ekipa do novog izjednačenja. Otašević je šutirao glavom, pogodio mrežu svog prethodnog klub, ali je sudija smatrao da je štoper Javora napravio prekršaj.

Već u sledećem napadu, novi šok pred golom Lazovića. Pogrešio je Otašević u predaji lopte, iskoristili su to Tufegdžić i Vidaković i u dva poteza došli do gola Javora. Vidaković je bio egzekutor, za 3:1. Igrao se 41. minut.

Taj rezultat stajao je na semaforu nakon 45 minuta. Javor je propustio bar četiri velike prilike, Subotičani su gotovo sve svoje iskoristili i došli do velike prednosti. Utisak je da je na stadionu kraj Moravice viđen sjajan fudbal u prvom delu utakmice, uz čak 17 zbirnih udaraca ka golu (9:8 za Javor), od čega 12 (6:6) koji su išli u okvir gola.

Po povratku iz svlačionice, Javor je odmah pokušao da postigne gol i potpuno se vrati u igru. Ipak, Luković u 46. i Radivojević u 48. minutu nisu bili precizni. U 59. minutu Denković je imao izuzetnu priliku da reši utakmicu, ali je Lazović nekako intervenisao i uspeo da spasi svoj tim. Dva minuta nakon toga, ponovo je probao Denković, ali je njegov udarac završio pored gola. Tempo utakmice je sredinom drugog dela opao, što je odgovaralo Subotičanima, koji su koristili brzinu da kontrama ugrožavaju rivala, a u defanzivi uspešno neutralisali pokušaje Javora.

Tek u 67. minutu ponovo je zapretio Javor, opet preko Radivojevića, ali je mladi vezista ovog puta šutirao preko gola. Od 70. minuta videli smo nekoliko uzbuđenja, a Javor je vrlo lako mogao do gola. Prvo je Šimura šutirao, a Lazović odbranio, da bi potom Dujmović bio na mukama. Luković je probao da ga savlada, ali je Vidović intervenisao sa gol-linije, a već u nastavku akcije je udarac Šćepanovića zaustavio golman Spartaka. U 74. minutu probao je nakon dužeg vremena Ilić, ali je njegov šut bio neprecizan. Nakon toga, bilo je sve manje vremena, ali i energije u redovima oba tima.

Pokušavao je Bondžulić da osveži tim uvođenjem Sevića, Tanka, Ruševića, Nikolića, ali bez uspeha, dok je Buač na drugoj strani energetski pojačavao postavu uvođenjem agilnog Srećkovića, a zatim i Brankovića, Baića i Đurasovića. Do kraja utakmice, Tufegdžić je sjajno šutirao, ali je Otašević glavom izblokirao udarac koji je išao u okvir gola, da bi potom i Luković, pred sam kraj utakmice loše šutirao iz solidne prilike.

Javor se sa 18 bodova, nakon novog neuspeha, nalazi na 13. poziciji, iako je trijumfom mogao i do gornjeg dela tabele i sigurne luke. Ovako, naš tim nadaće se da Inđija neće savladati Radnički, odnosno Novi Pazar ekipu Voždovca, jer obe ekipe imaju po 15 bodova i nalaze se na granici sigurne zone i zone ispadanja.

Naša ekipa u sredu igra 1/8 finala Kupa protiv Voždovca, a zatim i niz veoma teških utakmica. Naredne subote sledi gostovanje Proleteru u Novom Sadu, potom u Ivanjicu dolazi TSC, a polusezona se završava gostovanjem Čukaričkom, odnosno utakmicom protiv Voždovca u Ivanjici.

15. kolo Linglong Super lige Srbije

JAVOR MATIS – SPARTAK 1:3 (1:3)

Stadion Kraj Moravice
Bez prisustva publike 

Sudija: Zoran Široki 
Žuti kartoni: Lazović, Radivojević, Tanko (Javor), Marčić (Spartak)

Strelci: Ilić u 14. minutu za Javor, a Denković u 29, Milošević iz penala u 38. i Vidaković u 41. za Spartak

JAVOR MATIS: Lazović, Maričić, Jevremović, Otašević, Jevtić, Piščević, Radivojević (69′ Sević), Šćepanović (75′ Nikolić), Mladenović (75′ Rušević), Luković, Ilić (83′ Rušević)

SPARTAK: Dujmović, Dunđerski, Milošević, Tekijaški, Vidović (89′ Đurasović), Marčić, Šimura, Savković (64′ Srećković), Denković, Tufegdžić (89′ Branković), Vidaković (82′ Baić)