Poraz od Partizana

Fudbaleri Javor Matisa poraženi su u Beogradu od Partizana, rezultatom 4:0. I pored jasne razlike u kvalitetu i konkretnije partije crno-belih, konačan rezultat nije pravo merilo snaga i deluje da je Javor poražen ubedljivije nego što je zaslužio. O tome svedoče i pojedini statistički podaci, poput udaraca ka golu (12 Partizana, 9 Javora) ili poseda lopte (53% Partizan, 47% Javor).

Javor je izašao u manje-više standardnoj ekipi, a prvi put su u veznom redu zajedno zaigrali Zvekanov, Radivojević i Piščević. Na drugoj strani, Milošević je značajno izmenio svoj tim.

U prvih desetak minuta obe ekipe su imale po jedan pokušaj. Prvo je Piščević pokušao da savlada Popovića, ali je lopta otišla preko gola, da bi isti epilog imao prejak udarac Sadika na drugoj strani. Nakon toga, za samo 12 minuta usledio je brodolom Javora i čak tri primljena gola.

U 13. minutu, Sadik se u gužvi najbolje snašao i nakon odbitka sproveo loptu u mrežu za 1:0.

Samo četiri minuta kasnije, Suma je pogodio stativu, a odbrana Javora intervenisala. A već u sledećoj akciji – ponovo Sadik.

Golman Javora Lazović istrčao je na centaršut, pokušao da pokupi loptu, ali mu je ona pri padu ispala iz ruku, a Nigerijac je majstorski reagovao i petom poslao loptu u mrežu sa 10-ak metara. Bio je to njegov 5. pogodak protiv Javora u poslednja dva meča na stadionu JNA.

Maričić je dobro izveo slobodan udarac, ali je bio za malo naprecizan, da bi u 23. minutu Javor je ponovo mogao do pogotka. Prekid iskosa sa leve strane izveo je Maričić, Otašević je pobegao čuvarima, ali je reagovao lošije nego protiv Napretka i nedovoljno jako je zahvatio loptu, pa je sa pet metara pogodio golmana Popovića.

Svega dva minuta kasnije stigla je kazna. Stevanović je centrirao, a Suma glavom pogodio mrežu Lazovića u 25. minutu.

I posle trećeg pogotka Javor je imao priliku da smanji zaostatak. Tanko je pokušao glavom, ali je lopta završila preko gola. Na drugoj strani, Pavišić je odlično uklizao ispred Sadika u izglednoj prilici.

Do poluvremena nije bilo previše uzbuđenja, pa se na odmor otišlo sa rezultatom 3:0. Kao i u Lučanima, Javor je odigrao 15-ak loših minuta i dopustio rivalu da stekne ubedljivu prednost. Kao i u prvom kolu, Javor se tek u drugih 45 minuta oslobodio pritiska i zaigrao slobodnije.

Na poluvremenu, Šćepanović i Nikolić zamenili su Mladenovića i Radivojevića.

U prvih desetak minuta, Javor je u dva navrata mogao do pogotka. Prvo je Tanko u 49. minutu loše zahvatio loptu glavom iz dobre pozicije, da bi onda u 54. Jevremović mogao do pogotka. Uputio je pravu bombu ka golu Popovića iz slobodnog udarca Jevremović, ali je golman domaćih nekako uspeo da zakači loptu i pošalje je u korner. Javor se otvorio, što je otvaralo mogućnosti Partizanu da preko brzonogih Asana i Stevanovića iz kontri postigne još neki pogodak. Iz tog perioda treba pomenuti i sjajnu intervenciju Pavišića, koji je sprečio čist pogodak klizećim startom. Ipak, jedinu pravu priliku za crno-bele u drugom delu iskoristio je Asano.

Visoko je stajala odbrana Javora, usledila je dubinska lopta u prostor za Asana, Lazović je istrčao na 30-ak metara od gola, uspeo da ukliza na loptu, ali se ona nesrećno odbila u noge Japancu, koji ju je prosledio u prazan gol.