Fudbaleri Javor Matisa poraženi su od Voždovca, u 5. kolu Linglong Super lige Srbije, rezultatom 2:1. Kao po pravilu od starta sezone, Javor je na gostovanju jedan pogodak primio sa bele tačke, a uz to propustio i nekoliko izuzetnih prilika da odnese bar bod sa „Krova“.

Utisak je da ljubitelji fudbala nisu zažalili što su veče proveli na Voždovcu i ispratili duel timova o kojima se u nedelji za nama mnogo pisali. Aktivnosti dva kluba na Tviteru izašla su iz šablona i učmalosti srpskog fudbala, što su mnogi pozdravili i pozitivno ocenili, pa je, potpuno atipično, kako među ljudima koji prate domaću ligu, tako i među novinarima, ovaj meč iščekivan sa velikim nestrpljenjem. Igrači oba tima potrudili su se da opravdaju očekivanja.

Šef struke, Igor Bondžulić, ni ovoga puta nije mogao da računa na Ivana Markovića, iako je najavljeno da je povreda prošlost, pa je Mrkaić bio centralni napadač, dok je Petković dejstvovao iza njega i, i ovoga puta, bio prava napast za protivničku odbranu.

Igrali su, posebno na startu meča, veoma otvoreno, pokazali da žele trijumf i proboj u gornji, sigurniji deo tabele. Utakmicu je bolje otvorio naš tim. Već u 10. minutu Petković je nastavio svoju golgetersku seriju započetu protiv Mačve u prošlom kolu (ili, bolje je reći – u prošloj sezoni) i doneo prednost Javoru. Jevremović je izveo korner, odbrana domaćih „očistila“ je taj centaršut, ali je naš bek ponovo sjajno vratio loptu pred gol Trkulje, tamo je Kuveljić mogao i morao bolje da reaguje, ali je i njegov slab pokušaj glavom bio dovoljan da lopta dođe do Petkovića, kojem nije bilo teško da je sprovede u mrežu.

Ipak, samo stotinak sekundi kasnije – izjednačenje. Tekla je akcija Voždovca po desnoj strani, Lasickas je uz dosta sreće uspeo loptu da unese u kazneni prostor, tamo je naleteo na Jevremovića, koji ga je, prema mišljenju arbitra, nepropisno zaustavio i napravio penal. Iskusni Nemanja Nikolić preuzeo je odgovornost i savladao Jevrića, koji je bio „na lopti“, ali je udarac bio previše jak i precizan da bi mogao da ga zaustavi.

Bio je to četvrti jedanaesterac koji su protivnici Javora izveli u nešto više od 200 minuta fudbala – od Benovog na Marakani, do Nikolićevog na „Krovu“.

Usledio je odmah nakon primljenog gola pokušaj Mrkaića iz daljine, ali je golman domaćih lako intervenisao. A onda, u 27. minutu, preokret. Ponovo je napad Voždovca tekao po desnoj strani, usledio je centaršut, Đerić je pokušao da izbaci loptu pod pritisokom Hajdina, ali je ona došla do Nišića, koji sjajnim udarcem pogađa gornji levi ugao Jevrićevog gola.

Javor je nastavio da napada, Piščevićev udarac završio je pored gola, a onda je viđen jedan od najlepših momenata na meču. Nemanja Nikolić, poznat po sjajnom udarcu, primio je loptu na oko 25 metara od gola, šutirao i pogodio prečku. Jevrić je paradom dodatno ulepšao ovaj pokušaj, koji, na sreću Javora, nije završio iza gol-linije.

Na odmor se otišlo sa rezultatom 2:1 za domaći tim.

A odmah na startu drugog dela – kolosalna šansa za Mrkaića. Primio je naš centarfor loptu u šesnaestercu, imao vremena da se namesti, ali je veoma loše šutirao, a Trkulja je još jednom sačuvao svoju mrežu.

Krenuo je Javor u potpunu ofanzivu u samom finišu, šansu je dobio i mladi Jovanović, a to je omogućilo Voždovcu da preti kontrama. Jevrić je tri puta intervenisao nakon pokušaja rivala, dok je na drugoj strani pokušao Jevremović, a nakon njega i Dolmagić, čiji je udarac nekako zaustavio golman domaćeg tima.

A onda – 87. minut. Tekla je akcija Dolmagića po desnoj strani, pronašao je naš krilni igrač Mrkaića u petercu, a ovaj konačno pronašao put do mreže. Radovali su se naši igrači zasluženom izjednačenju dobrih desetak sekundi, publika domaćih tražila ofsajd, da bi pomoćni sudija za nevericu većine prisutnih i odlučio da mnogo vremena nakon što je akcija završena podigne zastavicu i signalizira nedozvoljenu poziciju.

Protestovali su fudbaleri Javora, ali uzalud. Možda i pod utiskom te situacije, naš tim je omogućio Voždovcu priliku da reši sve dileme oko pobednika utakmice, ali je Nikolić pogodio stativu.

Proradio je tada inat kod naših igrača, krenuli su još žustrije u napad, a Trkulja je krajnjim naporom intervenisao nakon udarca Kolakovića i uspeo da spasi svoj tim i sačuva tri boda.

Razočaravajuće veče u pogledu rezultata za Javor Matis, ali i mnogo dobrih stvari koje mogu biti smernice za nastavak sezone.

5. kolo Linglong Super lige Srbije

Voždovac – Javor Matis 2:1 (2:1)

Stadion: Tržni centar
Gledalaca: 500
Sudija: Minaković
Strelci: Nikolić u 10. i Nišić u 27. minutu za Voždovac, a Petković u 10. za Javor

Voždovac: Trkulja, Mikić, Hajdin, Bošnjak,  Daničić (od 67. Mašović), Purtić, Nikolić, Lasickas, Nišić (od 78. Krasić), Jevtić (id 53. Đorđevski), Stojčev

Javor Matis: Jevrić, Đerić (od 87. Krnić), Jevremović, Kolaković, Amanović, Piščević (od 78. Jovanović), Kuveljić, Dolmagić, Sević (od 63. Cvetković), Petković, Mrkaić

Narednu utakmicu naš klub igra protiv Napretka, pred svojom publikom. Duel je na programu u subotu, u 20 časova.