Odlični Javor nadigrao Partizan i nezasluženo izgubio

Očekivao se dolazak Partizana u Ivanjicu još u julu. Meč je odložen kako bi se crno-beli što bolje pripremili za duel protiv protivnika iz Velsa u Ligi Evrope, a termin za naknadno odigravanje utakmice dugo se nije ni nazirao. Ipak, odlučeno je da se ovaj meč odigra 25. septembra.

I utakmica između Javor Matisa i Partizana u potpunosti je ispunila očekivanja!

Zadovoljniji su teren napustili igrači Partizana i tri boda odneli u Beograd, dok će ekipa Igora Bondžulića i te kako imati za čim da žali.

Gosti su u Ivanjicu došli nakon remija u Evropi i osokoljeni pobedom u derbiju, pa je javnost očekivala da na krilima samopouzdanja i dobre forme crno-beli savladaju ivanjičku ekipu. Ipak, Bondžulić je sa svojim stručnim štabom izvršio ozbiljnu analizu rivala i pripremu utakmice, što je bilo uočljivo od prvog minuta.

Trener Javora verovatno je iznenadio kolegu sa suprotne strane, jer je u situaciji u kojoj se našao – da mora da izvede sastav bez suspendovanog Kuveljića i povređenog Mrkaića – odlučio da potpuno promeni formaciju i da priliku nekim novim fudbalerima. Mesto startera zauzeli su Pavišić, Cuckić i Krnić, a u tim se vratio Sević. Pavišić se pridružio tandemu Amanović – Kolaković u poslednjoj liniji, pa su ispred Lazovića dejstvovala tri centralna defanzivca. Široko, po bokovima, igrali su Dolmagić, desno, odnosno Jevremović, levo. U centralnom delu veznog reda igrali su Cuckić i Piščević, na bokovima Krnić i Sević, dok je najistureniji bio Petković.

Na drugoj strani, Savo Milošević je morao da odmori neke fudbalere, koji su izneli veliki teret u prethodnom periodu. U Ivanjicu nisu doputovali Natho, Asano, Tošić i Pavlović, ali je i pored toga legendarni golgeter poslao na teren stadiona kraj Moravice izuzetno jak i iskusan tim, sa Stojkovićem na golu, Miletićem i Brežančićem na bekovskim pozicijama, te Ostojićem i Vujačićem kao štoperskim tandemom. Ispred njih, osovinu u veznom redu činili su Zdjelar i Šćekić, na bokovima bili Marković i Stevanović, kao plejmejker Suma i u napadu Sadik.

Stadion je bio gotovo ispunjen, uslovi za igru odlični, kao i teren. Igrači Igora Bondžulića delovali su pomalo stegnuto i rezervisano na samom početku utakmice, ali nisu dozvolili da na njih utiče to što su na drugoj strani igrači sa bogatim internacionalnim iskustvom, od kojih su mnogi tokom karijere nastupali ili i dalje nastupaju za svoje nacionalne selekcije.

Veoma oprezno igralo se u prvih 10-ak minuta igre, kao da su igrači oba tima čekali da svi gledaoci uđu na stadion, što je trajalo i tokom prvih minuta igre, verovatno i usled činjenice da je meč zakazan za radni dan. Šćekić je prvi pokušao da zapreti, ali je njegov udarac završio daleko iznad gola Javora. U 16. minutu prva velika prilika za Javor. Izveo je naš tim prekid, lopta je došla do Amanovića, a on je svojom jačom, levom nogom, slabo šutirao. Lopta je završio iznad prečke. Usledio je i period nešto oštrije igre, pa su žute kartone dobili Jevremović i Sadik. Vujačić je probao da ugrozi gol Javora u 21. minutu, ali bez uspeha.

U 26. minutu, Partizan je poveo. Igrači Javor Matisa izašli su u visok presing, gosti su uspeli da iznesu loptu po levoj strani, ona je došla do nekadašnjeg fudbalera Liverpula, koji je savladao Lazovića. Crno-beli su iz prve ozbiljne akcije stigli do prednosti.

Nisu dozvolili domaći igrači da ih preseče pogodak Partizana, pa je već u narednom minutu Petković mogao da izjednači. Šutirao je sa 20-ak metara, a golman Partizana je refleksno uspeo da interveniše i spasi svoju ekipu. Samo tri minuta kasnije, u 31. minutu, Petković je sa leve strane ušao u kazneni prostor, pojavio se pred Stojkovićem i šutirao levom nogom, ali je golman gostujućeg tima odbranio taj udarac.

U 33. minutu Lazar Lukić je prekinuo utakmicu zbog nedoličnog ponašanja navijača, a kada je meč nastavljen, Jevremović je šutirao iz daljine, ali nedovoljno precizno. Odmah nakon toga je glavom pokušao i Kolaković, ali je golman gostiju ponovo bio siguran. Uzvratio je i Marković na drugoj strani, a potom je Javor još dva puta mogao do izjednačenja do poslednjeg Lukićevog zvižduka u prvom delu igre.

Prvo je Dolmagić poslao oštru loptu, ona je prohujala kroz peterac, ali niko nije uspeo da stigne do nje i prosledi je u mrežu. Poslednju veliku priliku imao je Sević, koji je sa preko 20 metara silovito šutirao levom nogom, ali je lopta završila pored desne stative Stojkovićevog gola.

Utisak je da je Javor zaslužio mnogo više nakon prvih 45 minuta.

Ni početak drugog dela utakmice nije promenio sliku na terenu, pa su Piščević i Cuckić šutirali ka golu Partizana u razmaku od od dva minuta. Ofanzivu Javora iskoristio je gostujući tim, koji je preko Sume pokušavao da organizuje akciju koja bi rezultirala drugim golom. Gigić, koji je zamenio Sadika, pokušava u 55. minutu, a za njim i Marković, koji je bio neprecizan. U 56. minutu Stevanovića su u izglednoj situaciji izblokirali Lazović i defanzivci Javor Matisa, a nakon toga aplauze navijača zaslužio je Amanović, koji je driblao Markovića u svom šesnaestercu. U 61. minutu lopta sa kraj na kraj terena ide kroz šesnaesterac Partizana, ali niko nije uspevao da je sprovede u gol. Dva minuta kasnije, Jevremović upućuje oštru loptu iz slobodnog udarca i primorava Stojkovića da izboksuje loptu.

Od 70. minuta kreće nešto ofanzivnija igra Partizana i pokušaji Šćekića i Lutovca, koji nisu rezultirali opasnošću. Ipak, u 75. minutu, Marković je dobio loptu na nešto više od 20 metara od gola Lazovića i šutirao. Njegov udarac završio je u mreži, za 2:0.

Igrači Javora, indisponirani drugim golom Partizana, malo su stali sa napadima, pa je Miletić sjajno uposlio Lutovca, koji je loše reagovao na drugoj stativi i poslao loptu pored gola. Ipak, konsolidovali su se domaći fudbaleri i pokušali da daju sve od sebe kako bi postigli makar počasni gol. Prvi je pokušao Jevremović, čiji je udarac Stojković zaustavio, da bi nakon toga Bondžulić poslao na teren Nikolu Miloševića, koji je u 87. minutu ove utakmice prvi put zaigrao za Javor u zvaničnom duelu.

Odmah nakon toga, lepo je proigrao Jovanovića, koji je morao bolje da šutira sa 12-13 metara. Stojković je intervenisao. Potom je Milošević i sam ušao u priliku, ali je ponovo golman crno-belih uspeo da spasi svoj tim i interveniše ispred visokog napadača.

Do kraja utakmice gosti su spustili loptu i održali rezultat iz 75. minuta.

Javor nakon 9 utakmica ima 8 bodova. U sledećem kolu u Ivanjicu stiže Radnik iz Surdulice. Meč je na programu u ponedeljak, sa početkom od 18 časova.