Minimalac protiv Proletera za miran san

Fudbaleri Javor Matisa zabeležili su još jedan bitan trijumf u Linglong Super ligi na svom terenu. U 14. kolu šampionata „Beli“ su savladali novosadski Proleter rezultatom 1:0. Jedini gol viđen je u 43. minutu igre, kada je nakon kornera, Balabanović nespretno intervenisao i savladao svog golmana, Petrića.

Uslovi za igru bili su pravi engleski. Sitna kiša s početka utakmice prelazila je nekoliko puta u pljusak tokom utakmice i, na ionako brzoj podlozi, znatno otežavala fudbalerima posao na terenu. Možda delom i zbog takvih vremenskih uslova, veliki peh zadesio je Igora Bondžulića i njegovu ekipu. Naime, već i u 12. minutu, nakon što je lepo prevario svog čuvara, koji je potom startovao, proklizala je noga Nikole Kuveljića, koji se požalio na povredu zgloba i morao da napusti igru. Bio je to dodatni problem, pored već postojećih povreda Dolmagića, Sevića i Cvetkovića, koji nisu mogli da nastupe, te rovitog Krnića, koji je počeo utakmicu na klupi.

U prvih 20-ak minuta nije se desilo gotovo ništa što bi zagrejalo dlanove stotinak promrzlih ljubitelja fudbala. Javor, ponovo u formaciji 3-4-2-1 je pokušavao da napadne, ali ga je presekao izlazak Kuveljića, kojeg je zamenio Zvekanov, dok je preiskusna ekipa Proletera znalački održavala rivala na distanci. „Mirisalo“ je na čvrstu utakmicu, sa malim brojem golova.

Pavišić, Kolaković i Amanović „čistili“ su opasnost pred svojim golom, podršku su imali u Kuveljiću (pa Zvekanovu) i Piščeviću, dok su po boku gostima pokušavali da zaprete Jevremović i Maričić. Najofanzivniji su bili Petković i Mrkaić, dok je između njih i centralnih veznih fudbalera delovao Cuckić.

Prvi koji je pokušao da zapreti bio je Jevremović, koji se u 27. minutu odlučio da šutira iz velike daljine, ali je ta lopta završila daleko od gola gostiju. Dva minuta kasnije, Cuckić je samo okrznuo loptu glavom, na centaršut Petkovića, ali nedovoljno i da zagreje dlanove Petrića. Mrkaić je tri minuta kasnije možda mogao da proigra i Zvekanova na 10-ak metara od gola Proletera, ali je odlučio da šutira iskosa sa desne strane. Preko gola… Nakon toga, prva konkretna, ali ozbiljna prilika za Proleter. Nakon centaršuta sa boka, nekoliko igrača bilo je u skoku, jedan od njih zahvatio je loptu glavom, Lazović je već bio savladan, ali je lopta, na sreću, završila sa pogrešne strane mreže… Pokušali su nakon toga Mrkaić i Zvekanov na drugoj strani, ali bez uspeha.

A onda, u 44. minutu – gol! Bio je to korner za Javor sa leve strane, lopta je išla na prvu strativu, gde je preletela nekoliko igrača, pa došla do Balabanovića, koji se nalazio na petercu. „Osmica“ gostiju nije se nadala tome. Pokušao je da interveniše, ali je to učinio nespretno i poslao loptu u svoju mrežu. Pravi trenutak za vođstvo Javor Matisa!

Tim rezultatom otišlo se na pauzu.

Drugi deo igre započeo je kao prvi. Poluprilike su imali Čolović, pa Jevremović, jednom je dobro iz daljine šutirao Maričić, ali nije bilo promene rezultata. A onda, u 62. minutu, na trenutak su zanemeli domaći navijači. Čolović, koji je pokazao izuzetno fudbalsko znanje na ovoj utakmici, šutirao je i pogodio stativu!

U narednih 15-ak minuta, Mrkaić je pokušao bez uspeha, a zatim i Rušević propustio veliku, jednu od tri velike prilike za Proleter na ovoj utakmici. Rezervista gostiju šutirao je glavom, ali je Lazović briljantno intervenisao i poslao loptu u korner. Igrao se 75. minut. Do kraja utakmice, jedina uzbuđenja viđena su nakon slobodnih udaraca. Petković je u 80. minutu šutirao pored gola, a potom Novaković iz dobre pozicije pokušao da izvede „slobodnjak“, ali se okliznuo. U nadoknadi vremena, sudija Milanović dosudio je prekršaj za goste na 17 metara od Lazovićevog gola, nakon faula Zvekanova. Ipak, loše su to gosti izveli i slavlje Ivanjičana moglo je da počne.

Nakon pet vezanih utakmica bez pobede, Javor Matis sada je vezao tri duela bez poraza i sa 7 bodova znatno popravio svoj bodovni saldo – 16 bodova iz 14 utakmica, sa svega dva boda zaostatka u odnosu na klubove koji su u zoni plej-ofa. Sledi gostovanje Inđiji, čime se zatvara prvi krug prvenstva, a nakon toga u Ivanjicu stiže Crvena zvezda.