Lazović odbranio penal, Javor odneo veliki bod sa Marakane

Fudbaleri Javor Matisa osvojili su veliki bod protiv aktuelnog šampiona Srbije, Crvene zvezde. Na gostovanju u Beogradu naši momci su odigrali veoma hrabro i uspeli da sačuvaju svoju mrežu na najvećem stadionu u Srbiji. Posebno inspirisan bio je Đorđe Lazović, koji je odbranio penal Mirku Ivaniću, ali i nekoliko velikih prilika fudbalerima Zvezde, pre svega Pavkovu i Kataiju. Javor je na ovaj način napravio sjajnu uvertitu pred duel protiv Radničkog iz Niša, koji se u narednoj rundi igra u Ivanjici.

Stručni štab Javora odlučio je da malo promeni formaciju i Zvezdi se suprotstavi sa tri centralna defanzivca, pa su se u startnoj postavi našli Lazović, Maričić, Jevremović, Pavišić, Jevtić, Otašević, Piščević, Zvekanov, Šćepanović, Luković i Ilić.

U prvom delu igre naš tim je pokušavao da visokim presingom izvrši pritisak na poslednju liniju Crvene zvezde, u kojoj su se našli mladi Eraković i Radulović i na taj način poremetio je građenje igre domaćina iz poslednje linije. U trenucima kada je ponestajalo snage za tako jak tempo i kada je dolazio do izražaja i individualni kvalitet rivala, bilo je potrebno odigrati čvrsto pred svojim golom, u čemu je naša ekipa i uspevala.

Na samom startu utakmice Jevremović se našao u prilici pred golom Popovića, ali nije uspeo da pogodi okvir gola. Već u 7. minutu je Ilić solidno reagovao na centaršut, šutirao glavom, ali je njegov udarac završio preko gola. U 18. minutu igre Gavrić je izveo slobodan udarac, ali je Lazović lako uhvatio loptu i otklonio opasnost. Svega 6 minuta kasnije lepo je kontru povukao Zvekanov, proigrao Lukovića, ali je u gužvi ispred njega intervenisala odbrana Zvezde. Pokušao je Popovića da ugrozi i Piščević, iz daljine, na drugoj strani je šutirao Nikolić, ali gola nije bilo.

Između 35. i 39. minuta viđeno je najviše opasnosti pred golom Javora. Prvo je nekoliko igrača Zvezde pokušalo iz daljine, ali su njihovi udarci izblokirani, da bi nakon toga Lazović najavio da će ovo biti njegovo veče. Maestralno je zaustavio udarac Ivanića, da bi na odbijenu loptu natrčao Gobeljić i poslao je preko gola. U 43. minutu je Zvekanov šutirao glavom nakon odličnog centaršuta Maričića, ali je lopta završila iznad prečke. Do odlaska na odmor nije bilo više uzbuđenja.

Prvi deo igre završen je bez golova, a to je značilo i da je Javor Matis prvi tim koji u ovoj sezoni nije primio gol na stadionu Crvene zvezde u prvih 45 minuta igre.

Drugi deo meča počeo je trostrukom izmenom koju je izvršio Dejan Stanković. Na terenu – Ben i Otašević su šutirali ka golu protivnika na obe strane, ali su njihovi udarci završili izvan okvira gola. A onda, u 60. minutu, penal za Crvenu zvezdu.

Maričić je srušio Kataija prilikom ulaska u kazneni prostor, a Čolović pokazao na belu tačku. Loptu je uzeo najbolji strelac Zvezde u ovoj sezoni, Mirko Ivanić, šutirao u desni ugao, ali je Lazović zaustavio njegov pokušaj!

Već u narednom napadu ponovo je šutirao Ivanić iz blizine, ali je ovoga puta njegov udarac završio pored gola. U 66. minutu Tanko je zamenio Ilića, a tempo meča malo opao. U 70. minutu Lazović je još jednom sačuvao svoj tim, odbranivši udarac Kataija, da bi nakon kornera Eraković šutirao glavom, ali pored gola.

U 74. minutu Pavkov je sjajno šutirao glavom iz neposredne blizine, ali je Lazović još bolje intervenisao, uz pomoć prečke.

Pokušavali su zatim iz daljine i Pavkov i Vukanović, ali ti udarci nisu završavali u okviru gola. Treću priliku, još jednu iz redova stopostotnih propustio je Pavkov u 85. minutu, kada je sa svega nekoliko metara šutirao pored gola. U 88. minutu Javor je iskoristio prostor na polovini domaćih, ali je Popović dobro reagovao nakon udarca sa 16-17 metara.

Do kraja utakmice nije bilo više prilika, tako da je Javor uspeo da osvoji veliki bod u Beogradu.