Javor u nadoknadi ostao bez boda u Novom Sadu, Proleter iz penala došao do sva tri

Fudbaleri Javor Matisa poraženi su u 16. kolu Linglong Super lige Srbije od novosadskog Proletera, rezultatom 2:1 (1:0). Na taj način, naš tim je zabeležio četvrti poraz u nizu u svim takmičenjima, od čega su tri bila u nacionalnom šampionatu.

Stručni štab je odlučio da, usled kadrovskih problema, izvrši veliki broj promena u sastavu u odnosu na neke prethodne utakmice. U startnoj postavi našli su se defanzivni vezista Balabanović i levi bek Tričković, ovoga puta u ulozi krilnog fudbalera. Na poziciji štopera, kao u prolećnom delu prošlog prvenstva zaigrao je mladi Luka Radivojević.

U prvom delu utakmice Proleter je imao loptu u posedu i fokusirao se na napade preko krila i centaršuteve u kazneni prostor. Ipak, fudbaleri Javora su u prvih pola časa igre dosta dobro odbija sve atake i u kontrama pokušavali da ugroze gol domaćih. U takvim situacijama prednjačio je Luka Luković, koji je u dva navrata bio u prilikama, ali je jednom šutirao pored gola, nakon što je u solo-akciji uradio veliki posao i sebi stvorio šansu, a drugi put predriblao golmana, ali nije uspeo da uputi završni udarac. Na drugoj strani, fantastično je u 19. minutu šutirao Kovačević, Lazović je već bio savladan, ali je prečka spasila naš tim.

U 33. minutu Proleter je poveo. Gledali smo tipičan napad domaćih po desnoj strani, još jedan od mnogobrojnih centaršuteva, koji je ovoga puta bio plodotvoran, pošto je Mirosavljev odlično utrčao između dva štopera Javora i glavom pogodio mrežu Lazovića.

Mogao je do kraja prvog dela meča i Pejić da savlada Lazovića, ali je lep pokušaj ovog momka završio pored gola.

U drugom delu igre, Javor nije imao previše izbora. Morala je ekipa Igora Bondžulića napasti i pokušati da što pre dođe do pogotka. To je angažovanoj i disciplinovanoj ekipi Proletera davalo mogućnost da u protivudarcima ugrozi Lazovića. Domaći su pokušavali uglavnom iz daljine i iz prekida, a sjajan udarac Babića iz slobodnog udarca i još bolju intervenciju Lazovića videli smo u 52. minutu. Nakon kornera, još dvaput su pokušali Novosađani, ali promene rezultata nije bilo.

U samo dva minuta, u 57. i 59. minutu igre Luka Luković je pokušao da pogodi mrežu Proletera, ali nije bio precizan, iako je bio veoma blizu. Nakon toga, stručni štab Javora poslao je na teren sve raspoložive snage iz napadačkog dela sastava i odlučio da krene na sve ili ništa. Već u 73. minutu, Javor je propustio kolosalnu priliku za izjednačenje. Ilić je uradio ogroman posao, prošao po desnoj strani i poslao loptu u šesnaesterac, gde ju je primio Rušević i neometan, sa 7-8 metara, promašio gol. Ređali su se i nakon toga napadi Javora, a nakon kornera u 85. minutu konačno je stigao i gol.

Jevremović je centrirao u svom stilu, a Andrej Ilić postigao novi pogodak u dresu Javora, odličnim udarcem glavom. Pre toga, Tanko je oboren u šesnaestercu, tražili su svi fudbaleri Javora jedanaesterac, ali sudija Nikolić je smatrao da nije bilo elemenata za najstrožu kaznu.

Činilo se u tim trenucima da će Javor Matis sa teškog gostovanja odneti vredan bod, ali je sve palo u vodu pred sam kraj.

Fudbaleri Proletera došli su do kaznenog prostora Javora, usledio je duel jednog domaćeg igrača sa Tankom, a arbitar Bojan Nikolić pokazao je na belu tačku. Usledili su žestoki protesti svih fudbalera i klupe Javora, ali promene odluke nije bilo.

Siniša Babić je šutirao sa bele tačke i postavio konačnih 2:1 u 93. minutu.

Javor Matis se nakon 16. kola nalazi na nezavidnoj 13. poziciji, koju sa 18 bodova deli sa Inđijom. U narednom kolu, naš tim dočekuje TSC.