Fudbaleri Javor Matisa poraženi su u prvom kolu Linglong Super lige Srbije od aktuelnog šampiona Srbije, Crvene zvezde. Domaći su slavili rezultatom 2:0, golovima Jovičića u 28. i Bena, sa bele tačke, u 45. minutu, a treba istaći i da je naša ekipa igrala sa deset igrača gotovo 50 minuta, nakon što je drugi žuti karton zaradio Boban Đerić.

Ipak, utisak je da se Ivanjičani nisu obrukali na najvećem stadionu u zemlji, protiv ekipe koja je prošle sezone na istom mestu, istim rezultatom, savladala aktuelnog šampiona Evrope, ekipu Liverpula. Ekipa je svojim ponašanjem i igrom na terenu potvrdila reči šefa struke, Igora Bondžulića, koji je pre meča najavio veliku borbu, u skladu sa reputacijom kluba i stilom igre koji Javor krasi godinama unazad.

Bondžulić, međutim, nije želeo da postavi „bunker“, već je odlučio da se nadigrava sa kolegom sa klupe, Vladanom Milojevićem, pa je na teren poslao dva napadača – Momčila Mrkaića i Ivana Markovića, koji je ipak uglavnom dejstvovao po boku i imao više defanzivnih zadataka. Najveća podrška njima dvojici bio je Nikola Petković, uz Markovića najefikasniji igrač kluba u prošloj sezoni. Verovatno najteži zadatak imali su Piščević i Kuveljić, koji su činili defanzivni blok u centralnom delu terena, sa zaduženjem da zaustave velikog majstora, Marka Marina, a u nekim delovima meča i Mirka Ivanića, koji je menjao pozicije sa kapitenom crveno-belih. Na desnom boku meč je započeo Dino Dolmagić, koji je predstavljao veliku podršku Bobanu Đeriću, koji je dejstvovao iza njega, dok su preostali deo poslednje linije činili novajlija Jevremović i štoperski tandem Kolaković i Amanović. Na golu je stajao Nemanja Jevrić.

Sportska javnost i ljubitelji fudbala verovatno su očekivali lak i ubedljiv trijumf Zvezde na startu prvenstva, protiv doskorašnjeg prvoligaša, ali su se fudbaleri Javora potrudili da bude drugačije. Nakon nekoliko kornera na startu meča i majstorije Marina pred golom Jevrića, nakon čega nije bilo promene rezultata, zapretili su i Ivanjičani. Đerić je prihvatio loptu na ivici kaznenog prostora i iskosa sa desne strane uputio snažan i precizan udarac. Ipak, Borjan je uhvatio loptu. Svega nekoliko minuta kasnije – kolosalna prilika za Petkovića. Slobodan udarac sa leve strane izveo je odlični Jevremović, a Petković spretno, iz nezgodne situacije, pokušao da prevari Borjana. Ovoga puta mnogo teži zadatak imao je golman domaćih, ali je uspeo da ukroti njegov udarac i pošalje loptu u korner. Imao je Javor priliku da nakon slobodnog udarca iz slične pozicije ugrozi golmana iz Knina, ali ovoga puta nije bilo konkretnije prilike.

Nakon toga, usledila je i kazna. Kombinovali su igrači domaćeg tima nakon šestog kornera, Marin je poslao loptu na ivicu kaznenog prostora, tamo ju je sačekao Jovičić, koji nije mnogo čekao – „iz prve“ je šutirao i veoma preciznim i rezantnim udarcem pogodio mrežu Jevrića, koji nije mogao da učini ništa. Izuzetno lep gol, za prednost Crvene zvezde, u 28. minutu.

fudbaler Crvene zvezde na utakmici Superlige Prvenstva Srbije protiv Javora Ivanjica na stadionu Rajka Mitica, Beograd, 20.07.2019. godine Foto: MN PRESS Fudbal, Crvena zvezda, Superliga Prvenstvo Srbije, Javor Ivanjica

Neposredno nakon toga, izuzetno zanimljiva utakmica još više je dobila na ritmu, pa su pokušavali iz daljine Marin, Jovičić, ali i Dolmagić na drugoj strani. Ipak, i treći udarac Javora u okvir gola zaustavio je Borjan. A zatim, kada se očekivalo da će se na pauzu otići sa rezultatom 1:0, Pavkov je odlično skočio, napravio razliku na polovini Javora, nakon čega je Ivanić poslao pas za Bena. Đerić kasni, ruši Zvezdinog ofanzivca sa leđa, a sudija Lukić nije imao dilemu – pokazao je na belu tačku. Da nesreća bude veća, naš desni bek dobija drugi žuti karton. Ben je preuzeo odgovornost, realizovao „sa kreča“ šansu koju je sam iznudio i doneo svom timu prednost od 2:0. Bilo je to i poslednje uzbuđenje u prvom delu meča.

Bio je Igor Bondžulić primoran da reaguje, pa je Dolmagić otišao na mesto Bobana Đerića, Marković se preselio na klupu, dok je njegovo mesto zauzeo debitant, Vladimir Jovanović.

Pravi Sizifov posao očekivao je naše fudbalera u drugom delu utakmice. Domaći tim vodio je sa dva gola razlike i imao igrača više u polju. Ipak, Bondžulićevi puleni nastupili su veoma agresivno i agilno i na sve načine odbijali sve žešće napade Zvezde. Očekivano, crveno-beli su držali loptu gotovo tokom svih 45 minuta, stvarali prilike i pokuašavali udarcima iz daljine, ali su odbrana ekipe u ljubičastim dresovima i golman Jevrić uspeli da neutrališu njihove napade. U pojedinim trenucima, i pored brojčane inferiornosti, mogli su se videti obrisi igre koju bismo možda mogli gledati kao zaštitni znak Javora u ovoj sezoni – brza tranzicija iz odbrane i napad i opasne kontre. Nakon jedne takve i sjajne dijagonale Jevremovića, Mrkaić je loše primio loptu u solidnoj situaciji, a isti igrač oprobao je i svoj šut iz daljine. Pored njega, mogao je bolje da reaguje i Amanović, nakon jednog kornera. Na drugoj strani, Jevrić je zaustavio udarac Bena, Ivanić, Simić i Pavkov pokušavali su iz daljine, ali neprecizno…

Javor Matis uspeo je da do kraja utakmice održi na snazi rezultat iz prvih 45 minuta i uzdignutog čela napusti travnatu podlogu stadiona „Rajko Mitić“. Ono što hrabri jeste upravo činjenica da šampion i predstavnik Srbije u Ligi šampiona nije uspeo da na svom stadionu probije bedem ispred Jevrićevog gola, tokom više od 50 minuta igre sa igračem više u polju.

Igor Bondžulić istakao je nakon meča da je zadovoljan određenim segmentima igre, kao i da je njegovu ekipu preseklo isključenje Đerića, nakon kojeg je Zvezda došla i do dva gola prednosti. Čestitao je svojim igračima na borbi i zalaganju, a protivniku na trijumfu. Bondžulić je, pored osamnaestogodišnjeg Jovanovića, na teren u finišu poslao i mladog Maričića, koji su na taj način osetili atmosferu mečeva protiv velikih rivala, što će im sigurno značiti u nastavku sezone. A prvi naredni duel čeka ih protiv aktuelnog osvajača Kupa Srbije i višestrukog šampiona države – beogradskog Partizana.

Izvor fotografija: mondo.rs (MN Press) i FK Crvena zvezda.