Javor Matis bio na pragu pobede, ali osvojio bod protiv šampiona

Fudbaleri Javor Matisa nastavili su sjajan niz i u petoj uzastopnoj utakmici ostali neporaženi. Ovoga puta, protivnik je bio aktuelni šampion države i trenutni lider na superligaškoj tabeli – Crvena zvezda, ekipa koja je u prvom krugu takmičenja u prvenstvu zabeležila samo jedan poraz, od večitog rivala, uz sve pobede. Utoliko je osvojen bod Javor Matisa veći podvig, mada će mnogi u Ivanjici žaliti što i sva tri boda nisu ostala na stadionu kraj Moravice. Vodio je Javor dosta dugo, imao realne izglede da trijumfuje, ali je kvalitetan protivnik uspeo da pronađe put ka golu i izjednačenju. Objektivni utisak je – najrealnijem ishodu današnjeg meča, po svemu prikazanom.

Igor Bondžulić je sa svojim stručnim štabom očigledno pronašao dobitnu kombinaciju kada je o formaciji reč i nastavio da zadaje glavobolje protivničkim trenerima, u situacijama u kojima se treba suprostaviti atipičnoj postavci na terenu u domaćem fudbalu.

Lazović je bio na golu, dok su trio centralnih defanzivaca činili Kolaković, Pavišić i Amanović. Po bokovima su dejstvovali Jevremović i oporavljeni Dolmagić, dok su u centralnom delu veznog reda, standardno, igrali Kuveljić i Piščević. Ispred njih su bili Maričić i Petković, a u samom napadu Momčilo Mrkaić.

Na drugoj strani, Vladan Milojević je usled pravila o broju stranaca i nakon velikog broja utakmica u proteklom periodu, deo fudbalera odmorio, a deo ostavio u Beogradu zbog stranog pasoša. Na golu je bio Borjan, koji je nosio i kapitensku traku, u poslednjoj liniji Gajić, Rodić, Milunović i Babić, dok su ispred njih delovali Vulić i Kanjas. Nešto ofanzivniji bili su Ivanić, Ben i Simić, a centralni napadač Ričmond Boaći. I pored odsustva nekolicine fudbalera – izuzetno kvalitetan tim, sa velikim iskustvom.

Vreme na startu utakmice bilo je nešto prohladno, ali to nije omelo ljubitelje fudbala da se u velikom broju okupe na stadionu i isprate ovaj duel. Nisu zažalili!

Javor Matis pokazao je da u utakmicu ulazi bez ikakvog respekta i već u 6. minutu mogao do prednosti. Prvo je za malo zakasnio Kuveljić, da bi nakon intervencije Zvezdine odbrane Petković šutirao iz izgledne pozicije i ispred Borjana pogodio – Mrkaića. Tri minuta kasnije, Vulić je imao odličnu situaciju, ali se malo okliznuo i iz slobodnog udarca sa ivice šesnaesterca šutirao pored gola. Već u sledećem napadu, Dolmagić je pao u kaznenom prostoru gostiju nakon duela sa Rodićem, ali je sudija Piper pokazao da se igra nastavi. Nastavljen je duel u visokom tempu, a u 12. minutu Simić je šutirao, a Lazović odbranio. Pet minuta kasnije, Rodić je šutirao, a Lazović zabeležio još jednu odbranu, da bi potom Pavišić udarac Ivanića izbacio sa linije.

U 25. minutu odigrali su fudbaleri Javora prelepu akciju. Započeo ju je Kuveljić, proigrao Mrkaića, koji se sjajno oslobodio čuvara, proigrao Petkovića, a ofanzivni igrač Javora postigao svoj 9. gol u šampionatu, za veliko slavlje domaće publike.

U narednih nekoliko minuta pokušavali su Ivanić, pa Ben, a na drugoj strani Maričić i Mrkaić, ali promene rezultata nije bilo. Javor je pokazao da se ne zadovoljava vođstvom od 1:0 i nastavio sa napadima, što je rezultiralo novim prilikama. Mrkaić je silovito šutirao sa 17-18 metara, ali je Borjan nekako intervenisao. Nakon toga, umalo naši igrači da otmu loptu Borjanu, koji ju je ispucao, ona dolazi do Jevremovića, koji sa pola igrališta šutira i zamalo šalje loptu u mrežu. Golman Zvezde nekako je ukrotio ovaj pokušaj.

A onda dve kolosalne prilike. Piščević je povukao ozbiljnu kontru Javora, imao nekoliko rešenja, dvoumio se i na kraju šutirao sa 16 metara – pored gola. Na drugoj strani, Boaći je izbio sam pred Lazovića, u smiraj prvog dela i nije uspeo da ga savlada. U čistoj šansi, naš golman je uhvatio živu loptu.

Na poluvremenu je Milojević zamenio Kanjasa Tomaneom i naredio totalnu ofanzivu, ali je prvi pokušaj u drugom delu imao Javor Matis. Maričić je šutirao sa 20-ak metara, ali veoma neprecizno. Nakon toga, šutirali su preko gola Vulić i Ben, a u 56. minutu veliku priliku je imao Simić. Pogodio je stativu. Zvezda je sve više pojačavala pritisak…

U tim trenucima desila se i situacija koja je šokirala sve na stadionu. Ričmond Boaći i Lazović bili su u duelu, ostao je napadač iz Gane nepomično da leži, brzo su u teren utrčali lekari, a uz pravovremenu reakciju ostalih igrača, sve se završilo kako treba. Pokušao je u 68. minutu Ben iz slobodnog udarca, ali je šutirao preko gola, a nakon njega, na drugoj strani, Dolmagić, čiji je pokušaj Milunović „očistio“ sa gol-linije. Lepu akciju Javora potom je završio Piščević, rezantnim udarcem sa 20-ak metara, ali je Borjan bio siguran.

U 77. minutu gol su postigli gosti. Tomane je asistirao Boaćiju, koji je bio u ofsajdu, što je signalizirao pomoćni sudija i poništio gol Zvezde. U narednih 10-ak minuta Zvezda je pokušavala preko Vulića i Tomanea, koji je propustio veliku priliku.

Tri minuta pre kraja regularnog dela utakmice, Zvezda je izjednačila. Naši momci ostajali su bez snage, gosti sve više pojačavali pritisak, a u 87. minutu, nakon duge akcije Beograđana, Boaći je pronašao usamljenog Jevtovića, a ovaj pogodio mrežu Lazovića. Sudija Piper je ubrzo odredio nadoknadu u trajanju od 5 minuta… U 95. minutu, Tomane je šutirao preko gola, a u 96. Lazović sjajno intervenisao i odbranio zicer Benu!

Javor i Zvezda u izuzetno kvalitetnoj utakmici podelili su bodove – 1:1.

16. kolo Linglong Super lige Srbije

JAVOR MATIS – CRVENA ZVEZDA 1:1 (1:0)

Stadion u Ivanjici
Gledalaca: 3500
Sudija: Piper
Strelci: Petković u 25. minutu za Javor Matis i Jevtović u 87. za Crvenu zvezdu

Javor Matis: Lazović, Pavišić, Kolaković, Amanović, Jevremović, Dolmagić (od 73. Đerić), Kuveljić, Maričić (od 84. Cuckić), Piščević, Petković, Mrkaić

Crvena zvezda: Borjan, Gajić (od 88. Pankov), Milunović, Babić, Rodić, Vulić, Kanjas (od 46. Tomane) – Ben, Ivanić (od 68. Jevtović), Simić, Boaći

Sledi pauza u prvenstvu, pa još jedan veliki izazov za Javor, koji gostuje u Beogradu, ekipi Partzana. Bio je ovo peti uzastopni meč Javor Matisa bez poraza (tri pobede i dva remija) i ukupno 20. bod u prvenstvu (5 pobeda, 5 remija, 6 poraza). Dovoljno za 10. poziciju i 2 boda udaljenosti od pozicija koje vode u plej-of.